خبرنگار: 71463

 • حکایت «کسبه بی‌وفا»

  حکایت «کسبه بی‌وفا»

  همیشه در شرایط حساس عده‌ای سودجو بدون توجه به شرایط جامعه تنها به فکر پر کردن جیب‌های خود هستند. این روزها که شایعات مختلف اقتصادی باعث تلاطم در بازار ایران شده بسیاری از این بداندیشان رو به احتکار آورده‌اند. عملی مذموم که برای آن در قانون هم مجازات سختی در نظر گرفته شده اما گویا عده‌ای زالوصفت گوش‌شان به هشدارها بدهکار نیست.

 • دولت «سخنگو» ندارد

  دولت «سخنگو» ندارد

  هنوز مشخص نیست چه کسی قرار است ریاست جلسات سه‌شنبه‌های داغ طبقه هشتم ساختمان کوثر را به عهده بگیرد. ۲۷ روز از آخرین نشست خبری سخنگوی دولت می‌گذرد ولی هنوز جانشین او اعلام نشده است.

 • «مسیح بی‌معجزه»

  «مسیح بی‌معجزه»

  «شاید بهترین راه این باشد که دیگر ادامه ندهید. بهترین کار عذرخواهی از مردم و واگذاری صحنه به خود مردم است...ملت کلا ناراضی است، به‌خصوص از دولت. مردم دیگر قبول ندارند دولت را. قوای دیگر را هم قبول ندارند.»

 • خاضع در قبال مردم، باصلابت در مقابل دشمن + فیلم

  "مردم" نقش اول گفت‌وگوی تلویزیونی رییس‌جمهور بودند

  خاضع در قبال مردم، باصلابت در مقابل دشمن + فیلم

  «مگر می شود خبر نداشته باشم؟» این پاسخ رییس‌جمهور به ابهامی است که گفته می‌شود او از مشکلات کشور و مردم خبر ندارد. شایعاتی که رییس دولت را به بی‌خبری از اوضاع کشور و بی‌عملی و بی‌برنامه بودن در مقابل آنها متهم می‌کرد. روحانی اما با سخنان دیشب خود و اشاره به جزییات اتفاقات ایران نشان داد نه تنها بر اوضاع اشراف دارد بلکه تلاش می‌کند هرچه زودتر شرایط کشور را بسامان کند.

 • کج‌سلیقگی در طراحی یک دعوت

  کج‌سلیقگی در طراحی یک دعوت

  مدت‌ها بود که زمزمه سوال از رئیس‌جمهور در راهروهای پارلمان شنیده می‌شد. نمایندگان مجلس به سردمداری تعدادی از اعضای فراکسیون ولایی از ماه‌ها قبل این پروژه را دنبال می‌کردند. سرانجام با نامه روحانی به لاریجانی قرار است رئیس دولت در صحن مجلس پاسخگوی نمایندگان ملت باشد.

 • وحــدت؛ ضـــرورتــی بـــرای حــفـظ ایــران

  وحــدت؛ ضـــرورتــی بـــرای حــفـظ ایــران

  قرار است حلقه فشار هر روز تنگ‌تر شود. دشمنان ایران کمر همت بسته‌اند با انواع تهدیدات و فشارها جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش خواسته‌های ناحق‌شان کنند. در این میان عده‌ای آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و وحدت مردم و مسئولان را نشانه گرفته‌اند ولی بعضی‌ها که حتی سابقه دشمنی با انقلاب اسلامی را دارند به انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا می‌پردازند.

 • عرض خود می‌بری و ...

  عرض خود می‌بری و ...

  هنوز کسی نمی‌داند دونالد ترامپ دقیقا می‌خواهد چه سیاستی را در قبال ایران در پیش بگیرد. رئیس‌جمهور ایالات متحده این روزها بسیار خشمگین است. او که گمان می‌کرد با خروج آمریکا از برجام می‌تواند جهان را با خود همراه کند با همراه نشدن اروپایی‌ها و روسیه و چین، امروز منزوی شده و گاه و بی‌گاه، با بهانه و بی‌بهانه ایران و ایرانیان را تهدید می‌کند. این بار اما اظهارات قاطع حسن روحانی خشم آقای تاجر را به شدت درآورده است.

 • تغییر آری، استیضاح...؟

  ایسنا از ضرورت ترمیم کابینه گزارش می‌دهد؛

  تغییر آری، استیضاح...؟

  چند ماهی است که در راهروهای مجلس زمزمه استیضاح برخی از وزرای دولت دوم روحانی شنیده می‌شود. نمایندگان از عملکرد تعدادی از اعضای کابینه دوازدهم راضی نیستند. عده‌ای از تغییرات در تیم اقتصادی دولت سخن می‌گویند و بعضی‌ها مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از ضعف عملکرد مردان روحانی می‌دانند.

 • واکنش معکوس

  واکنش معکوس

  ماجرا از پخش یک مستند در تلویزیون شروع شد. مستندی که حواشی زیادی با خود به همراه آورد. از انتقادات داخلی تا حتی واکنش‌های بین‌المللی. بیراهه مستندی بود که می‌خواست به یک معضل اجتماعی بپردازد اما گویا خودش به یک معضل تبدیل شد.

 • به وقت شفافیت

  به وقت شفافیت

  ایجاد انواع و اقسام مشکلات اقتصادی برای کشور به‌خصوص در ماه‌های اخیر و ابهامات بر سر واگذاری ارز و سکه سرانجام رهبر انقلاب را هم وارد ماجرا کرد تا ایشان به رئیس‌جمهور دستور دهند که "ضمن رسیدگی به موضوع، گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال شود".

 • سفر روحانی به اروپا؛ تلاش برای کم کردن فشار آمریکا

  رئیس‌جمهور به اتریش و سوئیس سفر می‌کند

  سفر روحانی به اروپا؛ تلاش برای کم کردن فشار آمریکا

  رئیس‌جمهور در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت روسای جمهور سوئیس و اتریش به برن و وین سفر خواهد کرد.

 • روزه سکوت ثواب ندارد

  روزه سکوت ثواب ندارد

  «ما با مردم کم حرف می‌زنیم. مدیران دولتی ما روزه سکوت گرفته‌اند. نمی‌دانم از چه می‌ترسند. هر کس درپست مدیریتی خود باید بداند طبق قانون اساسی و وظیفه شرعی، دارای توانمندی بالایی است و باید به وظیفه خود عمل کند و اگر می‌ترسد و از اخم این و آن هراس دارد، باید کنار برود. واجب نیست این افراد تا پایان چهار سال بر صندلی خود بنشینند.» بیشتر از دو ماه از این صحبت‌های اول اردیبهشت رئیس‌جمهور در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید می‌گذرد اما واکنش مدیران به این اظهارات چه بوده؟ تقریبا هیچ!

 • افطاری‌های صمیمانه با آقای رئیس

  افطاری‌های صمیمانه با آقای رئیس

  طبق معمول هر سال، امسال هم رئیس‌جمهور در شب‌های ماه رمضان میزبان گروه‌ها و اقشار مختلف مردم بود تا در ضیافت‌های افطاری ریاست‌جمهوری، هم از دغدغه‌های آن‌ها باخبر شود و اظهاراتشان را بشنود و هم حرف‌های خود را به گوش آنان برساند.

 • تعامل با شرق برای تقابل احتمالی با غرب

  رئیس‌جمهور از سفر سه روزه به چین بازگشت؛

  تعامل با شرق برای تقابل احتمالی با غرب

  تعامل با شرق به عنوان رویکرد تحقق منافع ملی در سیاست خارجی و کم‌اثر کردن اقدامات تحریمی آمریکا علیه ایران، مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا، پررنگ کردن نقش ایران در سازمان همکاری شانگهای، استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی ایران در کنار کشورهای شرقی و توسعه بازرگانی از طریق راه ترانزیت ایران به خصوص ایجاد جاده ابریشم از اهداف سفر سه‌روزه رئیس‌جمهور به چین بود که تلاش شد در دیدارهای دوجانبه روحانی با سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تحقق یابد.

 • تکرار توهین به مقامات، نتیجه گذشت یا بی‌تفاوتی؟

  تکرار توهین به مقامات، نتیجه گذشت یا بی‌تفاوتی؟

  زمانی به گروه فشار معروف بودند. غوغاسالارانی که کارشان توهین به مخالفان‌شان، بر هم زدن سخنرانی‌ها و ایجاد ترس برای کنار زدن رقیب بود. حالا به نیروهای خودسر شهره شده‌اند، هرچند در ماهیت کارشان تفاوتی ایجاد نشده است. توهین‌کنندگان به مقامات کشور، چنان حاشیه امنی دارند که از پخش شدن فیلم و عکس‌شان در حال هتاکی به بزرگان، ابایی ندارند.

 • رئیس‌جمهور عازم چین شد

  رئیس‌جمهور عازم چین شد

  رئیس‌جمهور کشورمان دقایقی پیش به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به چین سفر کرد.

 • شیوه‌ای که آمریکا در پیش گرفته شیوه خطرناکی است

  رئیس جمهور پیش از ترک تهران :

  شیوه‌ای که آمریکا در پیش گرفته شیوه خطرناکی است

  رئیس‌جمهور تاکید کرد شیوه آمریکا در روابط بین‌الملل شیوه‌ای بسیار خطرناکی است.

 • از خمین تا جماران

  به بهانه سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی

  از خمین تا جماران

  بسیاری از کسانی که روز تشییع پیکر امام راحل را به خاطر دارند همچنان معتقدند تا کنون چنین جمعیتی را یک‌جا ندیده بودند. میلیون‌ها ایرانی در مراسم وداع با امام انقلاب‌شان به خیابان آمدند تا برای آخرین بار وفاداری خود را نسبت به او و آرمان‌هایش نشان دهند. اما روح الله خمینی که بود که توانست چنین خیل مشتاقانی را بوجود بیاورد؛ کسانی که هنوز با شنیدن نامش منقلب می‌شوند و اشک در چشمان‌شان حلقه می‌زند.

 • تنهایی یک سردار

  تنهایی یک سردار

  ناکامی سومش در انتخابات ریاست‌جمهوری هم باعث نشد خود را از سیاست کنار بکشد. پس از کناره‌گیری جبری از انتخابات ۹۶ و شکست اصولگرایان، شاید او تنها اصولگرایی بود که چندان هم از نتیجه ناراضی نبود چرا که هنوز می‌توانست به آینده امیدوار باشد. همین اتفاق باعث شد پیشنهاد جدید خود یعنی "نواصولگرایی" را مطرح کند. محمدباقر قالیباف چند ماهی است که نوع دیگری از سیاست‌ورزی را تجربه می‌کند؛ شورش علیه پدرخوانده‌ها.

 • مسیر امروز رقبای دیروز

  به بهانه سالگرد انتخابات 96

  مسیر امروز رقبای دیروز

  درست یک سال می‌گذرد. در ۲۹ اردیبهشت ۹۶ بیش از ۴۱ میلیون ایرانی پای صندوق‌های رای رفتند و با رای نزدیک به ۲۴ میلیونی خود حسن روحانی را برای دومین بار به مسند ریاست‌جمهوری نشاندند. در آن انتخابات سیدابراهیم رییسی مهم‌ترین رقیب رییس‌جمهور مستقر توانست نزدیک به ۱۶ میلیون رای کسب کند اما دو کاندیدای دیگر یعنی سیدمصطفی میرسلیم و سیدمصطفی هاشمی‌طبا روی هم یک میلیون رای هم نداشتند و حتی دومی، خودش هم به روحانی رای داد.

 • بحران آب؛ زنگ خطری که شنیده نمی‌شود

  بحران آب؛ زنگ خطری که شنیده نمی‌شود

  این تنها بحران جدی به حساب می‌آید که هنوز کسی آن را جدی نگرفته است. بحران آب در ایران و حتی جهان جدی است. بحرانی که شاید به مهاجرت میلیونی بشر و حتی جنگ‌های داخلی و بین‌المللی منجر شود اما زنگ خطر آن همچنان بی‌صدا است.

 • اراده باطل از سخن حق

  آیا دولت تنها باید به اقتصاد بپردازد؟

  اراده باطل از سخن حق

  اخیرا هرچه می‌گوید سیل انتقادات از هر سو به طرفش سرازیر می‌شود. حسن روحانی و دولتش این روزها رکورد مورد نقد قرار گرفتن را در دست دارند. رییس‌جمهور و دولت‌مردانش درباره هر موضوعی اظهار نظر می‌کنند عده‌ای تنها به یک موضوع می‌پردازند؛ معیشت.

 • گلایه‌های رییس‌جمهور امیدوار

  گلایه‌های رییس‌جمهور امیدوار

  انگار قرار است اتفاقاتی بیفتد. حسن روحانی برای بار چندم باز خود به میدان آمده و تیغ تیز انتقادش را بیش از همه متوجه اطرافیانش کرده است. بعضی‌ها رفتار جدید روحانی را مقدمه‌چینی برای تغییرات زودهنگام در کابینه می‌دانند. رفتاری که جدای همه گمانه‌زنی‌ها نشان‌دهنده امیدواری رییس‌جمهور است.

 • یافت می‌نشود؟

  یافت می‌نشود؟

  «حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متاسفانه گیرش نیاورده‌اند، حالا نمی‌دانم چطور هست!» همین جمله از غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه کافی بود تا سیلی از انتقادات متوجه دستگاه قضایی و این سوال مطرح شود که سعید مرتضوی کجاست؟

 • گزیده اخبار سیاسی ایسنا در نوروز ۹۷

  گزیده اخبار سیاسی ایسنا در نوروز ۹۷

  درست است که جلسات هیات دولت و مجلس شورای اسلامی در روزهای آغازین سال جدید مثل سایر نهادهای کشور تعطیل است اما سیاسیون در تعطیلات نوروز، آنچنان هم تعطیل نیستند و فعالیت‌هایشان ادامه دارد.

 • تیم‌های ویژه روحانی در سال ۹۶

  در نگاهی به دستورات صادر شده انجام شد؛

  تیم‌های ویژه روحانی در سال ۹۶

  نگاهی به اتفاقات سال ۹۶ نشان می‌دهد که حوادث ناگوار این سال تقریبا هر ماه کام مردم ایران را تلخ کرده و باعث شده رییس‌جمهوری اسلامی ایران برای بررسی این وقایع تیم‌های ویژه‌ای را تشکیل دهد؛ از گروه بررسی سقوط هواپیما و غرق شدن کشتی گرفته تا تیم ویژه زلزله و سیل.

 • قدم به قدم با روحانی؛ از شرق تا غرب

  بررسی سفرهای رییس‌جمهور در سال ۹۶

  قدم به قدم با روحانی؛ از شرق تا غرب

  شش سفر خارجی و دیدار با بیش از ۲۵ نفر از سران کشورهای مختلف جهان در این سفرها، تنها بخشی از فعالیت‌های دیپلماتیک حسن روحانی در سال ۹۶ به حساب می‌آید. روحانی در سالی که گذشت از روسیه تا آمریکا و از ترکیه تا هند را برای گسترش هرچه بیشتر روابط با کشورهای مختلف زیر پا گذاشت.

 • ۲۵ سال حضور در امامت جمعه تهران

  با استعفای جنتی پایان یافت؛

  ۲۵ سال حضور در امامت جمعه تهران

  مدت‌ها بود که می‌گفت به دلیل مشغله زیاد می‌خواهد تریبون امامت جمعه تهران را ترک کند. دبیر شورای نگهبان و رییس مجلس خبرگان رهبری دیگر خطیب موقت تهران نیست. سرانجام خطابه‌های آتشین آیت‌الله جنتی پایان یافت.

 • مسافر ویژه هند

  سفر سه روزه روحانی به هند پایان یافت؛

  مسافر ویژه هند

  دیدارهای رسمی با نخست‌وزیر، وزیر امور خارجه، معاون رییس‌جمهور و رییس مجلس سنای هند، چندین دیدار با اعضای جوامع مختلف ایرانی و هندی، امضای ۱۵ موافقتنامه همکاری میان تهران و دهلی‌نو، بازدید از برخی اماکن تاریخی هندوستان، ادای احترام به گاندی، شرکت در نماز جمعه اهل سنت حیدرآباد و تحکیم روابط دو کشور قدیمی جنوب آسیا، حاصل سفر سه‌ روزه رییس جمهوری اسلامی ایران به عنوان مسافر ویژه هند به حساب می‌آید.

 • صدای اعتدال از تریبون تهران

  ابوترابی‌فرد نماز جمعه پایتخت را اقامه کرد؛

  صدای اعتدال از تریبون تهران

  تنها هشت هفته بعد از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۸۸ در ۲۶ تیر همان سال اکبر هاشمی‌رفسنجانی آخرین و مهم‌ترین خطبه دوران امامت جمعه خود را از تریبون نماز جمعه تهران خواند، خطبه‌ای که با حضور صدها هزار نفر از اقشار مختلف مردم یادآور نماز جمعه‌های اوایل انقلاب آیت‌الله طالقانی بود.