• یکشنبه / ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / ۰۴:۲۱
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 96112816079
  • خبرنگار : 90047

انتقاد ملی‌پوش کامپوند از ساز و کار اعزام کمانداران

طاهری: چرا به جای کماندار برای همراه تیم های اعزامی هزینه می شود؟

امید طاهری

دارنده مدال برنز قهرمانی جهان ترکیه معتقد است: اگر مسابقات قهرمانی جهان که هر ۲ سال یکبار برگزار می‌شود، به صورت آزاد و هزینه‌ها برای کمانداران شخصی است، چرا همراهان تیم و کادر فنی برای اعزام به آمریکا نباید پول پرداخت کنند.

امید طاهری در گفت وگو با ایسنا، با انتقاد نسبت به انتخاب کمانداران اعزامی به مسابقات تیروکمان قهرمان جهان به یانکتون آمریکا افزود: مجید کیانزاد نفر اول اردوی تیم ملی را به خاطر ۱۵ میلیون تومان از لیست مسابقات جهانی آمریکا حذف می‌کنند و به او می‌گویند اگر پول پرداخت کنی به آمریکا اعزامی می‌شوی و اگر ندهی تیرانداز هست که پول بدهد!! از سوی دیگر مطرح می‌کنند چون مسابقات آزاد است هر کمانداری که بتواند هزینه سفر را پرداخت کند، امکان اعزام وجود دارد.

البته این پرسش مطرح است که آیا واقعا از همه پول گرفتند و به چه دلیلی برای اعزام به چنین تورنمنت‌هایی باید از کمانداران پول دریافت کنند یا فقط خواستن مجید کیانزاد را با این بهونه خط بزنند تا چند نفر خاص را از سوی فدراسیون به آمریکا اعزام کنند. به هر صورت در هر دو حالت فسادی در عمل است.

دارنده طلای تیمی کاپ آسیا گفت: اگر قهرمانی جهان که هر ۲ سال یکبار برگزار می‌شود، جزو مسابقات آزاد است و یا کاپ آسیا سال گذشته تایلند که گفتند به صورت آزاد برگزار می‌شود و برای کماندار جهت شرکت در چنین تورنمنت‌هایی هزینه دارد، چرا برای مربیان و همراهان تیم هزینه‌ها شخصی نیست. از سوی دیگر چرا مدال‌های چنین تورنمنت‌هایی که به قول خودشان آزاد است و کمانداران با هزینه شخصی خود در آن شرکت می‌کنند جزء رزومه عملکرد فدراسیون در نظر گرفته می‌شود. یعنی هیچ نظارتی بر روی این عملکردها وجود ندارد. چه کسی باید جلوی این عوام فریبی را بگیرد.

طاهری با بیان این که در هیچ زمینه ای در این چند سال پیشرفتی در تیروکمان نداشتیم و تنها افتخارات فدراسیون پایه سازی تیروکمان بوده، اظهار کرد: این نیز دروغی بیش نیست. چون تمام  کمانداران نوجوان و جوان که مدال آور بودن پرورش یافته باشگاه‌های خود هستند. مثلا امید صفایی پور از اصفهان که سهمیه المپیک جوانان را گرفت، آیا نتیجه زحمات تیم ملی بود یا تلاش مربی باشگاهی‌اش. امید تنها در یک یا ۲ اردو شرکت کرده بود، یا سوگند رحمانی که مربی‌اش استاد سلیم اف هست، به خاطر زحمات او توانست سهمیه المپیک جوانان را کسب کند.

دارنده مدال برنز قهرمانی جهان ترکیه خاطرنشان کرد: اردو تیم ملی نداشتیم، بلکه اردوگاه داشتیم. پرورش دهنده و بالا بردن سطح  نداشتیم، بلکه ناظم و برقراری نظم در اردوگاه داشتیم. تازه هزینه ها هم که با خود تیرانداز بوده و محل برگزاری اردوها هم سازمان های دولتی بوده است.

طاهری در ادامه گفت وگوی خود ادامه داد: از کمیته فنی بگویم که چه کسانی عضو آن هستند و چه تصمیماتی گرفته می‌شود. کسانی که فرق ریکرو و کامپوند را نمی‌دانند!! چرا باید اعضا و کارمندان فدراسیون عضو کمیته فنی باشند، مگر می شود تعدادی اعضای کمیته فنی هستند که سال تا سال در هیچ مسابقه ای به عنوان ناظر شرکت نکردند و یا این که شناختی از ورزشکار داشته باشند. البته بعضی‌ها یک‌ شبه مربی می‌شوند و بعضی‌ها هم بعد از مدال آوری در بازی های آسیایی یک دفعه به عنوان مربی کامپوند معرفی می‌شوند که بسیار خنده دار است.

دارنده نقره انفرادی کاپ آسیا گفت: طی ۲ سال اخیر ۱ میلیون و  ۲۰۰تومان یا کمی بیشتر یا کمتر از این مبلغ دریافت کردم، آیا کسی می‌تواند در ۲سال با این پول زندگی کند. آیا تعریفی برای پرداخت حقوق ملی‌پوشان در فدراسیون نیست! هیچ کس نیست که نظارت کند فدراسیون حقوقی به ورزشکارش می‌دهد؟. خودم به شخصه ۶ مدال جهانی و آسیایی دارم و تاکنون چیزی دریافت نکردم. حتی جلسه می‌گذاشتند و می‌گفتند هر کسی مشکل مالی دارد برود خونه اینجا پول خبری نیست. باید در اردو شبانه روز باشید، اگر مشکل درس دارید بروید درستان را بخوانید کسی مرخصی نگیره اینجا اردوی تیم‌ملی است. برای من همیشه این سوال مطرح هست ‌که پول توجیبی ورزشکاران اعزامی که ۱۰۰ دلار بود از کجا پرداخت می‌شود. آیا از طرف کمیته، وزارت یا از خود فدراسیون. چون در خیلی از اعزام حتی پول توجیبی نیز دریافت نمی‌کردیم.

او اضافه کرد: واقعا چنین پولی بوده و پرداخت نکردند یا نبوده که بخواهند پرداخت کنند؟ حتی در خصوص خوابگاه‌ها نیز کمانداران شرایط مناسبی ندارند، به طوری که در یک اردوی ۲۰ روزه ۳ تا خوابگاه عوض می‌کنیم. خوابگاه‌های بی‌کیفیت!! البته خوابگاه یک خوابگاه خوبی هست، اما فدراسیون این قدر بی برنامه و در سطح پایین رفتار می‌کرد که با خواهش خود ورزشکار مسئول خوابگاه اتاق به ورزشکاران می‌داد.

طاهری درباره دست‌کاری شدن رکورد کمانداران نیز اادعا کرد: ۲ سال پیش من خود درگیر این مساله بودم، به طوری که در بالاترین سطح و در طی انجام ۲۰ رکوردگیری من نفر اول بودم و در چند مورد نفر دوم! اما در نهایت اسم من نفر پنجم تیم اعلام شد. واقعا من نمی‌دانم در اردوی تیم ملی کادر و مسئولان با چه اهدافی تقلب می‌کنند. البته با تمام تفاسیر من اعزام شدم و برنز گرفتم.

طاهری اظهار کرد: درباره لباس پوشیدن ملی‌پوشان بگویم که همیشه از لحاظ کیفیت خجالت آور است. به ملی‌پوشان لباس تهیه می‌کنند و می‌گویند نشورید چون نخ کش و پاره می‌شود یا در اثر شستشو رنگ میدهد. این که از یک لباس واحد برخوردار باشیم، خیلی سخت است!! هر مسابقه با مسابقه بعدی تفاوت رنگ داریم. مثلا مسابقات در تایلند هست کاپشن و شلوار حوله‌ای تهیه می‌کنند، یعنی سواد جغرافیایی در حد اول ابتدایی؛ رطوبت هوا و لباس حوله‌ای چطور جور در می آید! حتما سودی در این کار هست. خلاصه شبیه یک دلقک در مسابقات لباس می پوشیم. البته توهین به شخصیت دلقک منظورم نیست، بلکه رنگارنگی لباسش مد نظرم هست.

وی درباره رقابت‌های لیگ برتر تیروکمان نیز گفت: لیگی که هر سال افتضاح تر از سال قبل برگزار می‌شود و همیشه مسولین ادعای برگزاری لیگی پویا و باکیفیت دارند که بهتر از سالهای گذشته برگزار شد. تیم ها ثبت نام می‌کنند و در طول لیگ به خاطر نبود اسپانسرانصراف می‌دهند. اگر تیمی هم اسپانسر دارد فقط پول رفت وآمد و تغذیه ورزشکار را می‌دهد. البته تنها تیم پتروکیمیاگر خوب کار می‌کند که معلوم نیست فصل بعد باشد یا خیر؟ من در طی سه سال حضورم در لیگ ۲ بار قهرمان شدم و یک بار سوم، اما هزار تومان قرارداد نداشتم.

دارنده مدال برنز قهرمانی جهان ترکیه گفت: مربی سابق کره ای را برای تیم ملی آوردند و قرارداد سنگینی را با او منعقد کردند و در آخر دیدند سواد ندارد، بویژه در کامپوند اطلاعات وی ضعیف بود، اما به ما گفتند مشکلات خودتان را گردن مربی نیاندازید که البته نزدیک بازیهای آسیایی اینچئون برکنار شد.  الان سطح ریکرو ما بعد از ۴ سال کجاست؟ باید سالیان سال کار کنند تا سطح کمانداران به کماندارانی همچون؛ میلاد وزیری، کیوان ریاضی مهر، مجید میرحیمی، زهرا دهقان و ‌تیراندازهای‌سابق برسد.

او خاطرنشان کرد: سایت تیروکمان یکی از بهترین زمین‌های چمن را پیش از مدیریت محمدعلی شجاعی داشت، اما هم‌اکنون به دلیل عدم رسیدگی به زمین بایر و بی‌کیفیت تبدیل شده است، به طوری که حتی برای تمرین کمانداران نیز مناسب نیست و بازسازی آن هزینه سنگینی نیاز دارد. چند سال پیش ۲۰سانت از چادر سوله این سایت دچار تخریب شد که به دلیل عدم رسیدگی و عایق‌بندی تخریب آن بیشتر شد. هر چقدر به مسوولین فدراسیون گوشزد می‌کردیم این را درست کنید اصلا گوش نمی‌دادند فقط برای اینکه خراب شود و بگویند مدیریت قبلی چه چیز افتضاحی ساخته و پول را هدر داده است. البته چند وقت پیش این سوله را با جنس نامطلوبی تعمیر کردند. هرچند الان که به این موضوع فکر می‌کنم می‌گویم شاید تخریب ۲۰سانت هم عمدی بوده است.

طاهری افزود: من تلاشم را کردم و اندازه خودم هم‌مدال گرفتم، پس عقده جایگاه و یا ترس از دست دادن جایگاه ندارم. من شاعر دربار نیستم.

دارنده نقره انفرادی کاپ آسیا تصریح کرد: اگر امروز خواستم مصاحبه کنم دلیلش فقط عوام فریبی بود که بسیار ناراحتم کرد که در روز روشن مسابقات قهرمانی جهان را به نام مسابقات آزاد عنوان می‌کنند. واقعا فدراسیون تیروکمان به کجا رسیده که بسیار شیک و مجلسی عوام فریبی می‌کند و هیچ ارگان یا سازمانی نیست که رسیدگی کند. من در عالم خودم از تیم بیرون آمدم و دنبال زندگی خود رفتم اما برای افرادی امثال ما که در تیم بودیم و از چپ و راست تیم خبر داریم این گونه مباحث بسیار دردناک است. اینها تصور می‌کنند که مثل ارگانی های مربوطه هر چه می‌گویند تایید کنیم و بگوییم عجب گلستانی به پا کردید.

جالب اینجاست که به خاطر توضیح دادن واقعیت ها روابط عمومی فدراسیون این متن را برای من ارسال کرده که آدمای ضعیف: انتقام میگیرند، آدمای  قوی: می‌بخشند، آدم‌های بامعرفت: نادیده می‌گیرند و آدم‌های نادان: دنبال نقطه ضعف هستند.

طاهری در پایان گفت: من چند بار این متن را خواندم و فکر کردم که معنی این جمله چیست؛ در نهایت به این نتیجه رسیدم که آدم ضعیفی نباشیم چون اگر پرده از حقایق برداریم می‌شویم انتقام جو. باید آدم قوی باشیم و ببخشیم. باید بامعرفت باشیم تا حقی را نادیده بگیریم. باید نادان نباشیم و دانایی کنیم تا نقطه قوت را ببینیم البته اینکه کدام نقطه، نمی‌دانم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.